1902 decemberében a Magyar Iparművészeti Társulat karácsonyi kiállításán mutatta be Dékáni Árpád, az azóta világhírűvé vált halasi csipkék első darabjait. 'Halasi magyar csipkék, cérna és selyemből. Rózsás, szarvasos, bimbós, címeres, leveles, szőlős..
Az első világháborút követő években ritkán hallunk és olvasunk a halasi csipkéről, pedig ekkor már visszatért vladivosztoki hadifogságából Tar Antal, Stepanek Ernő aktívan bekapcsolódott a tervezési munkákba és Pongácz Margit is dolgozott már a halas..
A gazdasági világválság következtében a harmincas évek elejére a halasi csipke, mint az iparművészet kevéssé nyereséges ága, végveszélybe került. Állami támogatás és propaganda híján a megrendelések e1 maradtak, s a város részéről felvetődött a csipk..
A halasi csipkekészítés felélesztésben az akkor már súlyos beteg Markovits Mária is részt vett. Ekkor készíthette azt a néhány neki tulajdonított csipketervet, mely egyszerű keretdíszbe foglalt a apró motívumokból áll. 1949-ben, nyugdíjba vonulását k..