A Magyar Örökség-díjat az elmúlt hétvégén ünnepélyes keretek közt Budapesten, a Ráday Ház dísztermében adták át. Az 1995-ben alapított díj missziója, hogy felmutassa azokat az értékeket, amelyek hozzájárulnak a nemzeti önbecsülés erősítéséhez, gazdagításához. A Magyar Örökség-díjat a „Magyar Szellem Láthatatlan Múzeumának” is nevezik.

A társadalmi és tudományos élet széles rétegét reprezentáló, 20 tagú bíráló bizottság kizárólag a beérkező állampolgári javaslatokból választja ki a díjazottakat. Az elismeréssel járó oklevelet és a szentkoronát ábrázoló aranyérmet Pajor Kálmán a Halasi Csipke Közalapítvány Kuratórium elnöke és Szécsiné Rédei Éva Csipkeház igazgató vette át.




A társadalmi és tudományos élet széles rétegét reprezentáló, 20 tagú bíráló bizottság kizárólag a beérkező állampolgári javaslatokból választja ki a díjazottakat. Az elismeréssel járó oklevelet és a szentkoronát ábrázoló aranyérmet Pajor Kálmán a Halasi Csipke Közalapítvány Kuratórium elnöke és Szécsiné Rédei Éva Csipkeház igazgató vette át


A Halasi csipke művészi értékét, mint díjazott teljesítményt Erdei T. Lilla etnográfus, csipkeszakértő méltatta az alábbi szavakkal: „A halasi varrott csipke világhírű magyar innováció, tulajdonképpen már megalkotásától kezdve hungarikumnak tekinthető. A magyar és a nemzetközi iparművészeti kiállítások számtalan díjat nyert eleme. Az 1902-ben bemutatott csipke újdonságát a magyar népi mintakincs és a morrisi szecessziós formavilág hangulatos keveredése mellett az egyedi készítéstechnika adta.  Megalkotása Dékáni Árpád és Markovits Mária nevéhez fűződik. A mai napig tartó, folyamatos továbbélése számtalan elkötelezett embernek köszönhető.” 



A díjat Sára Ernő grafikus művész, akadémikus, a bíráló bizottság tagja adta át


Az ünnepségen részt vett Kuris István László alpolgármester, valamint Kiskunhalasról érkező, több mint 40 fős támogató közönség. A levezető elnök, Böszörményi Gergely külön kiemelte, és dicsérte, hogy Kiskunhalason ilyen komolyan veszik nemzeti értékünket, miközben kérte a Halasról érkezőket álljanak fel. A 250 fős közönség vastapssal jutalmazta a jelen lévő halasiakat. A Csipkeház munkatársai egy mini kiállítás berendezésével nyújtottak betekintést a rendezvény vendégeinek a halasi csipke szépségébe. A kiállítás különlegessége a Kiskunhalasi Református Egyházközség tulajdonában lévő, halasi csipkével díszített szószéktakaró terítő bemutatása volt, amely csipkét Markovits Mária varrt az 1930-as években. 



A csipkevarrók Böszörményi Gergely, a Magyar Örökség és Európai Egyesület elnökének társaságában. Antóni Tamásné, Hrk Erika, Kardos Zsuzsanna, Monostori Melinda


A Magyar Örökség-díjnak köszönhetően az M5 kulturális csatorna Librettó műsorában a Csipkeház munkatársai egy kisfilmmel és élő beszélgetéssel mutathatják be városunk értékét.

- Forrás: Csipkeház/Rédei Éva, fotók: Sánta Balázs